Bańki Mydlane – Bańkowe Porady

 

 

Bańki są piękne, kochają je zarówno mali, jak i duzi 🙂

 

ale – bańki, jak przystało na prawdziwe gwiazdki, mają swoje wymagania 🙂

 

czy wiesz, jakie?

 

1. Bańki lubią wilgoć – dlatego najpiękniejsze wychodzą wówczas, kiedy jest wilgotne powietrze, na przykład zaraz po deszczu, kiedy jest wcześnie rano, lub wieczorem, albo – w pobliżu akwenów wodnych.

 

Zapewne zauważyłeś/łaś, że osoby, które organizują pokazy wielkich baniek w miastach, często studenci, robią to wieczorem / o zmroku oraz najlepiej w pobliżu wody – na przykład fontanny. Wtedy pokazy baniek są najbardziej efektowne, a bańki możliwie najdłużej unoszą się w powietrzu!

 

2. W słoneczny, upalny dzień, na przykład latem – bańki też będą wychodziły, natomiast po prostu krócej będą unosiły się w powietrzu, gdyż słońce po prostu szybciej wysuszy delikatną błonę bańki.

 

3. Bańki nie będą chciały powstawać zaraz po skoszeniu trawy (duża ilość pyłków w powietrzu przeszkadza bańce) oraz np. w pobliżu grilla, gdyż gorące powietrze / dym z grilla momentalnie wysusza bańkę.

 

Tak samo może działać duża ilość dymu z papierosów.

 

Kiedy może Cię to spotkać?

 

Na przykład na weselu, kiedy Ty masz zorganizować pokaz wielkich baniek, a do grona oglądających pokaz osób, przychodzi 10 osób palących papierosy – może to niekorzystnie wpłynąć na Twój pokaz Wielkich Baniek.

 

4. Nie wlewaj używanego płynu do butelki z płynem „czystym”, tylko użyj do tego innego zbiorniczka. O co chodzi? Często, kiedy dajesz dzieciom bańki do zabawy lub organizujesz pokaz wielkich baniek, wlewasz część płynu do miski.

 

Natomiast po pokazie zostanie Ci jakaś część płynu. Nie chcesz go wylewać, ponieważ przyda Ci się na następny pokaz lub do zabawy dla dzieci następnym razem. Ale nie wlewaj go z powrotem do butelki z płynem „czystym”, gdyż płyn, który używałeś, ma w sobie pyłki, często małe owady, drobinki, które fruwają w powietrzu – choć tego nie widzisz – tam to wszystko jest. 🙂

 

Dlatego nie wlewaj tego do płynu czystego, nieużywanego, tylko wlej do osobnej buteleczki i zużyj następnym razem w pierwszej kolejności.

 

5. Bańki nie lubią piany 🙂 Robiąc bańki mydlane, po jakimś czasie w Twojej misce, powstanie piana, jest to całkowicie naturalne. Kiedy jest ona delikatna, jeszcze aż tak bardzo nie przeszkadza. Natomiast, jeśli jest to już widoczna warstwa, zgarnij ją ręką i wyrzuć z pojemniczka, albo odczekaj, aż opadnie.

 

Dlaczego piana przeszkadza?

 

Gdyż jej drobinki mają cieńszą błonę, jak wielka bańka, którą robisz i jest szybciej narażona na pęknięcie. A kiedy pęknie będąc na bańce, pęka cała wielka bańka, gdyż w tym miejscu była „osłabiona”.

 

6. Nie rozcieńczaj płynu do wielkich baniek, jeśli mają z niego wychodzić faktycznie duże bańki mydlane 🙂 Ma on odpowiednią konsystencję, aby Twoje wielkie bańki były jak najbardziej efektowne.

 

7. Jeśli płyn do dużych baniek chcesz używać do wytwornic bańkowych, możesz go delikatnie rozcieńczyć, najlepiej wodą demineralizowaną. Dzięki czemu będzie mniej kleisty i wytwornicy łatwiej będzie takie bańki „wydmuchać”.

 

8. Nie zostawiaj płynu bez przykrycia / zamknięcia na wiele godzin.

 

Przykładowo, po wlaniu płynu do wiaderka, po zakończeniu zabawy, nie zostawiaj płynu na wiele godzin narażonego na słońce oraz parowanie, gdyż może to zaburzyć proporcje i płyn straci właściwości – wlej go najlepiej do jakiegoś pojemniczka od razu po zabawie lub pokazie.

 

9. Kiedy robisz Bańki Mydlane, zanurz kijki lub łapki w pojemniku (miska, wiaderko) z płynem do wielkich baniek tak, aby zamoczyć sznurek całkowicie.

 

NIE mieszaj kijkami, ani łapkami do baniek płynu – wystarczy je zanurzyć i po chwili wyjąć by puszczać bańki. Podczas mieszania płynu powstaje piana, która wpływa niekorzystnie na dalszą zabawę – bańki mogą szybciej pękać.

 

NIE obcieraj też sznurków podczas wyciągania z płynu, ani nie czekaj zbyt długo, jak obcieknie.

 

10. Jeśli organizujesz pokaz wielkich baniek w pomieszczeniu – lub – zamykanie w bańce – spryskaj powietrze wodną mgiełką, sprayem z wodą, wtedy zwiększysz wilgotność powietrza i Twoje Bańki będą jeszcze dłużej unosiły się w powietrzu! 🙂

 

Życzymy Ci Wspaniałej, Bańkowej Zabawy! 🙂

 

QJoy™ – Bańkowy Świat Radości ! 🙂

 

TWÓJ KOSZYK

close